- Smooth, quiet unwind; perfect for office settings
- Great choice for your packaging tape needs; easy-to-start roll unwinds smoothly
- Fits DP-1000 Easy-Grip Packaging Tape Dispenser
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Sticks securely to a variety of surfaces
<
>
Scotch Sure Start Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 2.6 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 6 / Pack
Product Code: MMMDP1000RF6
Product Unit: PK1
60 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DP-1000RF6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Sure Start |
| Product Series | 3450 |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Marketing Information | Tape refill is designed for use with 3M Scotch Easy-Grip Packaging Tape Dispensers and the refillable dispensers for Scotch Shipping Packaging Tape (145 and 1456). Refill offers strong adhesive to seal packages securely. It is ideal for mailing, moving and package sealing. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 42lb/in |
| Dispenser Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Handheld Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC242763Currently Out of Stock
-
Product Code: DUC2858969 Stock Available
-
Product Code: MMM195657 Stock Available
-
Product Code: MMM38502ST46 Stock Available
-
Product Code: UNV44HD00721 Stock Available
-
Product Code: UNV730062 Stock Available
-
Product Code: UNV830001 Stock Available