- Time-proven construction assures superior performance in wide range of environments and applications
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Seals with one strip and keeps boxes closed
- Release coating makes unwind easy while resisting slivering, splitting and tearing
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
<
>
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Dispenser Included - For Shipping, Packing, Sealing, Splicing - 1 Pack
Product Code: MMM37504RD
Product Unit: PK1
93 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ABF9711NEON4 Stock Available
-
Product Code: ACM13901825 Stock Available
-
Product Code: BSN36660311 Stock Available
-
Product Code: BSN656391593 Stock Available
-
Product Code: NLE194627707 Stock Available
-
Product Code: QUA385972 Stock Available
-
Product Code: SAN28025Currently Out of Stock
-
Product Code: UBC6125620 Stock Available
-
Product Code: WAU40311342 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 37504RD |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3750 |
| Product Name | Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Time-proven construction of this commercial-grade packaging tape assures superior performance in a wide range of environments and applications. It is a great choice for your most critical packaging tape needs. This tape combines Scotch's strong hot-melt adhesive and backing to seal out moisture, dust and dirt. It resists splitting and assures reliable closures. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser that fits comfortably in your hand. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |