- Eliminates overstuffing of towels
- Low profile makes it ideal for small places
- Touchless, smooth, 1-at-a-time towel dispensing
- Supports 240 C-fold towels or 400 multifold towels
<
>
San Jamar UltraFold Towel Dispenser
C Fold, Multifold Dispenser - 240 x Sheet C Fold, 400 x Sheet Multifold - 11.5" Height x 11.5" Width x 6" Depth - Pearl Black - 1 Each
Product Code: SJMT1750TBK
Product Unit: Each
61 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | San Jamar |
| Manufacturer Part Number | T1750TBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.sanjamar.com |
| Brand Name | San Jamar |
| Product Line | Ultrafold |
| Product Name | UltraFold Towel Dispenser |
| Marketing Information | UltraFold Towel Dispenser offers a touchless, smooth, one-at-a-time towel dispensing of C-fold and multifold towels. Low profile makes it ideal for small places and eliminates overstuffing of towels. Dispenser holds 240 C-fold towels or 400 multifold towels. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Dispenser Type |
|
| Capacity |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Pearl Black |
| Height | 11.5" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 2.30 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
C Fold, Multifold Dispenser - 240 x Sheet C Fold, 400 x Sheet Multifold - 11.5" Height x 11.5" Width x 6" Depth - Pearl Black - 1 Each
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: GJO211205511 Stock Available
-
Product Code: GPC20887228 Stock Available
-
Product Code: GPC21000617 Stock Available
-
Product Code: GPC23000232 Stock Available
-
Product Code: KCC01510182 Stock Available
-
Product Code: KCC01804324 Stock Available
-
Product Code: KCC01840988 Stock Available
-
Product Code: KCC01890844 Stock Available