- Converts from a 2-wheeled hand truck to a 4-wheeled platform truck
- Features a heavy-gauge, tubular steel frame with welded joints
- Includes a 14"W x 7"D toe plate, two 8" solid rubber wheels with ball-bearings and two 4" casters
- 500 lb. capacity on 4 wheels
- 400 lb. capacity on 2 wheels
<
>
Safco Tuff Truck Convertible
500 lb Load Capacity - 8" Caster Size - 18.50" Width x 12" Depth x 52" Height - Steel Frame - Black - 1 Each
Product Code: SAF4070
Product Unit: Each
1 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4070 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | Tuff Truck |
| Product Name | Tuff Truck Convertible |
| Marketing Information |
Convertible hand truck is functional and built to last. Versatile design easily converts from a two-wheeled hand truck to a four-wheeled platform truck. Simply slide handle out of one set of tubes and into another. Two-wheel position holds 400 lb. Four-wheel position holds 500 lb. Heavy-gauge, tubular steel frame has welded joints for extra strength, powder-coat finish and a 14" x 7" toe plate. 8" solid rubber wheels have ball bearings and 4" solid rubber casters. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hand Truck |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Caster Size | 8" |
| Frame Material | Steel |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 52" |
| Width | 18.50" |
| Depth | 12" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
500 lb Load Capacity - 8" Caster Size - 18.50" Width x 12" Depth x 52" Height - Steel Frame - Black - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: CSC12204ASB1ECurrently Out of Stock
-
Product Code: CSC12312ABL1ECurrently Out of Stock
-
Product Code: RCP101300BKCurrently Out of Stock
-
Product Code: RCP131400BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP131500BK1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T14BLA1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1500BK2 Stock Available