- Commercial steel shelving features box-beam shelf design and double-sided compression clips
- Holds up to 700 lb. per shelf when evenly distributed
- Shelves adjustable in 1" increments
- Includes 5 shelves, posts and compression clips
<
>
Safco Commercial 5 Shelf Kit
36" Width x 18" Depth x 75" Height - 5 x Shelf(ves) - 3750 lb Load Capacity - Double-sided - Gray - Powder Coated, Dark Gray - Steel - Assembly Required
Product Code: SAF6266
Product Unit: Each
35 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 6266 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Model | 6266 |
| Product Name | Commercial 5 Shelf Kit |
| Marketing Information |
The Commercial 5 Shelf Kit is a shelving system that features a box beam design with double-sided compression clips. The 36 x 18 in. commercial strength steel shelves offer five steel shelves that adjust in 1 inch increments. Built with corner brackets and hat channel elements. Rated up to 750 lbs. per shelf. Grey |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Shelf |
Product Information
| Total Number of Shelves | 5 |
| Number of Adjustable Shelves | 5 |
| Weight Capacity Per Shelf | 750 lb |
| Finishing |
|
| Load Capacity | 3750 lb |
| Application/Usage | Commercial |
| Features | Double-sided |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Height | 75" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 63 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
36" Width x 18" Depth x 75" Height - 5 x Shelf(ves) - 3750 lb Load Capacity - Double-sided - Gray - Powder Coated, Dark Gray - Steel - Assembly Required
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.