- Transports letter-size and legal-size hanging files with 2 tiers
- Provides front to back filing in 2 rows
- Also can be placed in 1 lengthwise row
- Bottom shelf for supplies or additional filing
- Rolls on 4 swivel casters (2 locking)
<
>
Safco 2-Tier Rolling File Cart
300 lb Load Capacity - 4 Casters - Steel - 25.75" Width x 14" Depth x 29.75" Height - Black - 1 Each
Product Code: SAF5278BL
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5278BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Model | 5278BL |
| Product Name | 2-Tier Rolling File Cart |
| Marketing Information |
Two-tier, rolling file cart transports letter-size and legal-size hanging files in two full tiers of filing space. Hanging letter-size folders (sold separately) can be placed in two rows for front-to-back filing or one lengthwise row on each file frame. Bottom shelf can be used for supplies storage if additional filing is not needed. Made of steel wire with a powder-coat finish. File cart rolls on four swivel casters (two locking) for easy mobility and use. Holds 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mobile File Cart |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 29.75" |
| Width | 25.75" |
| Depth | 14" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime |
Description
300 lb Load Capacity - 4 Casters - Steel - 25.75" Width x 14" Depth x 29.75" Height - Black - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.