- For use with Rubbermaid Hygen Wand Duster
- Electrostatically charged for easy dust and dirt pickup
- Conforms to irregular surfaces
- Microfiber is fully launderable
<
>
Rubbermaid Commercial Wand Duster Replacement
Green - MicroFiber - 0.8" Height x 3.2" Width x 22.7" Length - 1 Each
Product Code: RCPQ85100GN
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | Q85100GN |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | HYGEN |
| Product Name | Wand Duster Replacement |
| Marketing Information | High-pile replacement sleeve is designed for use with Rubbermaid Hygen Wand Duster. Electrostatically charged design conforms to irregular surfaces to remove dust, dirt and grime from crevices. Dusting wand replacement sleeve is made of a high-pile split microfiber that provides more dusting coverage than low-pile microfiber. It is good for dry dusting of fine dust and dirt. It can withstand more than 500 launderings (200 with bleach). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dusting Wand Sleeve |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material | MicroFiber |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.2" |
| Length | 22.7" |
Miscellaneous
| Compatibility | Rubbermaid Q850 Flexible Dusting Wand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Green - MicroFiber - 0.8" Height x 3.2" Width x 22.7" Length - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.