- User-friendly bend and grip
- Lightweight aluminum construction for improved productivity
- One-step connecting mechanism speeds mop assembly and changeover
- Adjusts for your convenience
<
>
Rubbermaid Commercial Quick Connect Ergo Adjust Handle
72" Length - Yellow - Aluminum - 6 / Carton
Product Code: RCPQ76000CT
Product Unit: CT6
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | Q76000CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Quick Connect Ergo Adjust Handle |
| Marketing Information | Quick Connect Ergo Adjustable Handle features a user-friendly bend and grip for more comfortable use. Lightweight aluminum construction improves productivity. One-step connecting mechanism speeds mop assembly and changeover. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Mop Handle |
Product Information
| Pole/Handle Length | 72" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 2.5" |
| Width | 4" |
| Length | 48" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
72" Length - Yellow - Aluminum - 6 / Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.