- Optimizes wringing in your RCP WaveBrake side-press wringer
- Part of a mop system that combines powerful microfiber mopping with your trusted WaveBrake Bucket
- Fits seamlessly into your side-press wringer to squeeze out more liquid
- Easy to install
<
>
Rubbermaid Commercial Adaptable Flat Mop Wringer Insert
For Mop, Wringer - Black - 1.5" Height x 8.4" Width x 8.5" Length - 1 Each
Product Code: RCP2132425
Product Unit: Each
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 2132425 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Adaptable Flat Mop Wringer Insert |
| Marketing Information | The Adaptable Flat Mop Wringer Insert fits seamlessly into WaveBrake side-press wringer for optimal wringing of Rubbermaid Commercial Adaptable Flat Mop Pads. Using the wringer insert enhances the operation of the side-press wringing, squeezing out more liquid. It is easy to use. Simply slip into WaveBrake Side-Press Wringer before wringing out Adaptable Flat Mop pads. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wringer Insert |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Width | 8.4" |
| Length | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |
Miscellaneous
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
For Mop, Wringer - Black - 1.5" Height x 8.4" Width x 8.5" Length - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.