- Adjust to ergonomic heights from 4.7" to 21.7" with a single button
- Supports up to 40 lb from a sitting or standing position
- Holds and charges mobile phones and tablets with 4 AC outlets, 2 USB ports, one USB-C port and a 10.25" slot
- Included monitor mount securely attaches 2 screens
- Extra storage space with detachable keyboard tray
<
>
Rocelco Electric Desk Riser & Dual Monitor Mount
Up to 27" Screen Support - 40 lb Load Capacity - 21.70" Height x 37.25" Width x 20.50" Depth - Desk - Black - For Monitor, Keyboard, Notebook, Tablet, Smartphone - Electric, Keyboard Tray, Electrical Outlet, Built-in USB Port, Dual Display, Sit-stand
Product Code: RCLREDR2BDM2
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rocelco, Inc |
| Manufacturer Part Number | REDR2BDM2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocelco.com |
| Brand Name | Rocelco |
| Product Name | Electric Desk Riser & Dual Monitor Mount |
| Marketing Information | Electric Desk Riser's large workstation measures 37.4" wide x 15.75" deep and provides ample space for any projects. Desk Riser has a height range of 4.7" to 19.7" and can support up to 33 lb. Electric desk riser features a sleek finish and silently adjusts height settings at the touch of a single button. Fixed keyboard tray measures 31.8" wide x 11.8" deep and holds anything from a simple keyboard to an additional laptop. For added convenience, desk riser bundle includes four AC outlets, two USB 2.0 ports and a 10.5" slot to hold a tablet or mobile phone. Dual-monitor mount (included) uses standard 7.5x7.5cm or 10x10cm mounting patterns and securely attaches two screens that measure up to 27" and 17.6 lb. each. Versatile mount allows monitors to tilt approximately 45 degrees, swivel 180 degrees and rotate 360 degrees. Benefits of alternating between sitting and standing positions while working include reduced back pain and strain and a boost in overall health and energy. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 4.70" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 21.70" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Load Capacity | 17.60 lb |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Tilt Angle | 45° |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Power |
Physical Characteristics
| VESA Mounting | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desk |
| Height | 21.70" |
| Width | 37.25" |
| Depth | 20.50" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Up to 27" Screen Support - 40 lb Load Capacity - 21.70" Height x 37.25" Width x 20.50" Depth - Desk - Black - For Monitor, Keyboard, Notebook, Tablet, Smartphone - Electric, Keyboard Tray, Electrical Outlet, Built-in USB Port, Dual Display, Sit-stand
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.