- Perfect for standard-size documents when folding is undesired; ideal for mailing and organizing in home and office settings
- Made from 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
- Opens on the long side for easier inserting and retrieving contents
<
>
Quality Park 9 x 12 Booklet Envelopes with Deeply Gummed Flap and Open Side
Booklet - #9 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - White - Paper - 100 / Box
Product Code: QUA37693
Product Unit: BX100
15 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE2400081 Stock Available
-
Product Code: AVE2414814 Stock Available
-
Product Code: BSN329536604 Stock Available
-
Product Code: BSN3655117476 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD174 Stock Available
-
Product Code: BSN656391599 Stock Available
-
Product Code: PENBL77CDZ135 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37693 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Booklet Envelopes with Deeply Gummed Flap and Open Side |
| Marketing Information | 9" x 12" booklet envelopes are made with durable stock for home or office mailing, organizing and storing. Whatever your needs, booklet envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Envelopes open on the long side for easier inserting and removing. They are made from sturdy, 24 lb. white wove stock to withstand extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. They are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flaps ensure a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Booklet |
| Mailer/Envelope Classification | #9 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Side |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Booklet - #9 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - White - Paper - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 250 / BoxProduct Code: BSN4211411 Stock Available
-
Product Code: BSN6545016 Stock Available
-
Product Code: QUA634628 Stock Available