- Sensitivity switch for conference or close-range recording
- Automatic gain control for adjustment to optimum recording level
- End-of-letter index tone for indicating the start of each document and number of recordings
- Professional editing via slide-switch operation
- Voice-activation function for hands-free recording
<
>
Philips Speech PM488 Pocket Memo Recorder
Headphone - Microphone - Portable
Product Code: PSPLFH048800B
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | LFH0488/00B |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Brand Name | Philips |
| Product Model | PM488 |
| Product Name | Speech PM488 Pocket Memo Recorder |
| Marketing Information | PocketMemo Voice Recorder offers mobility and flexibility critical in fast-moving business environments. It gives you the freedom to work when and where you need to. Innovative sensitivity switch offers close-range and conference recording with optimal sound quality. Automatic gain control lets you adjust the recorder to optimum recording level. Priority index tone indicates urgent documents so they get transcribed first. End-of-letter index tone indicates the start of each document and number of recordings. Easy and quick file editing via convenient slide-switch operation offers a fast response and single-handed operation. Turbo wind function allows you to jump to any part of the tape within seconds and save you valuable time. Status LED always shows if your battery is running low and the record status. Voice-activation lets you record hands-free. Transport lock helps avoid unintentional operation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Analog Voice Recorder |
Technical Information
| Media Supported | Minicassette |
| Built-in Devices | Microphone |
Interfaces/Ports
| Headphone | Yes |
| Microphone | Yes |
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.4" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1" |
| Form Factor | Portable |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Features:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Hungary |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.