<
>
Pacon® Easel Pad, Non-Adhesive, White, 1 in grid ruled 27" x 34" , 50 Sheets
White Sheet Color - 50 Sheets/Pad - Non-adhesive, Grid Pattern, Handle, Recyclable - 4 / Carton
Product Code: DIXP3387
Product Unit: CT4
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P3387 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon® |
| Product Name | Easel Pad, Non-Adhesive, White, 1 in grid ruled 27" x 34" , 50 Sheets |
| Marketing Information |
These Easel Pads work great for meetings, presentations and classroom anchor charts. They feature high-quality sulphite bond paper and a convenient carrying handle for easy transportation. Sheets have 1" grid ruling on one side and are recyclable. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Dry Erase Easel Pad |
Product Information
| Sheet Color | White |
| Number of Sheets per Pad | 50 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 34" |
| Width | 27" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
White Sheet Color - 50 Sheets/Pad - Non-adhesive, Grid Pattern, Handle, Recyclable - 4 / Carton
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.