- 3-hole punched pages allow immediate storage into binders
- Wire binding allows pages to sit flat on surfaces for easy writing
- 5 dividers provide convenient storage for loose papers
- Snag-resistant coil resists catching on materials
- Sheets are perforated for quick, clean removal
<
>
Oxford 5-Subject Wire-Bound Notebook
5 Subject(s) - 200 Sheets - Wire Bound - College Ruled Front Ruling - Red Margin - 3 Hole(s) - 9" x 11" Sheet Size - 0.60" Height x 9" Width x 11" Length - Assorted Cover - Divider, Snag Resistant, Micro Perforated, Moisture Resistant, Resist Bleed-through - 2 / Pack
Product Code: TOP10388
Product Unit: PK2
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 10388 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Oxford |
| Product Name | 5-Subject Wire-Bound Notebook |
| Marketing Information | Wire-bound notebook is three-hole punched to fit into standard binders. Five dividers keep your subjects separated and offer easy storage for your loose papers. Strong, snag-resistant coil provides sturdy binding and resists catching on backpacks, papers or clothing. Perforated sheets detach easily to keep your book neat and tidy. Five-subject notebook includes 200 sheets of paper. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 200 |
| Number of Subjects | 5 |
| Sheet Size | 9" x 11" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color | Assorted |
| Binding Type | Wire Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.60" |
| Width | 9" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
5 Subject(s) - 200 Sheets - Wire Bound - College Ruled Front Ruling - Red Margin - 3 Hole(s) - 9" x 11" Sheet Size - 0.60" Height x 9" Width x 11" Length - Assorted Cover - Divider, Snag Resistant, Micro Perforated, Moisture Resistant, Resist Bleed-through - 2 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.