- Lightweight, portable design keeps writing surface readily available
- Smooth surface features straight edges for safe and comfortable use
- Strong, steel spring clip securely holds papers in place
- Eco-friendly material is made of recycled or recovered content
<
>
Officemate Wood Clipboard
Spring Clip - Hardwood - Brown - 1 Each
Product Code: OIC83104
Product Unit: Each
14 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Wood Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a lightweight, portable design to keep a stable writing surface with you at all times. Smooth surface on both sides features straight edges for safe, comfortable use. Strong, steel spring clip securely holds papers in place to prevent them from sliding while you write. Eco-friendly design is made from a high percentage of recycled or recovered wood content. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Clip Size | 6" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Type | Spring Clip |
| Board Material | Hardwood |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 15" |
| Width | 20" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
EcoLogo Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BAU6162239 Stock Available
-
Product Code: OIC8321711 Stock Available
-
Product Code: UNV05561108 Stock Available
-
Product Code: UNV0556378 Stock Available
-
Product Code: UNV05610747 Stock Available
-
Product Code: UNV05610VPCurrently Out of Stock
-
Product Code: UNV40304VP278 Stock Available
-
Product Code: UNV40305VP1 Stock Available
-
Product Code: UNV40307609 Stock Available
-
Product Code: UNV40310566 Stock Available