- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
Product Code: OIC99220
Product Unit: BX1
135 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Currently Out of Stock
-
Product Code: BSN36551CT143 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1577 Stock Available
-
Product Code: BSN653602029 Stock Available
-
Product Code: BSN653612308 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX264 Stock Available
-
Product Code: BSN65366776 Stock Available
-
Product Code: BSN65369140 Stock Available
-
Product Code: OIC3102233 Stock Available