- Durable, cost-effective storage solution for home offices
- Sleek arc pull to add a touch of sophistication to your work area
- Holds letter-size files to help manage your documents
- Easy to clean and disinfect the nonporous surfaces
- Core-removable lock to secure your important papers
<
>
NuSparc Pencil Drawer Lateral File
30" Width x 17.6" Depth x 31.7" Height - 2 x Drawer(s) for File, Pencil - Letter - Lateral - Interlocking, Anti-tip, Ball Bearing Slide, Ball-bearing Suspension, Removable Lock, Durable, Nonporous Surface, Adjustable Leveler - White - Steel - Recycled
Product Code: NPRLF318BBWE
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | NuSparc |
| Manufacturer Part Number | LF318BBWE |
| Manufacturer Website Address | https:// |
| Brand Name | NuSparc |
| Product Name | Pencil Drawer Lateral File |
| Marketing Information | Perfect for your small or home office, the Pencil Drawer Lateral File offers an accessory drawer plus plenty of space to secure files. Sleek arc pull adds a touch of sophistication to your work area. Full high-side, file drawers provide versatile storage, and the pencil drawer allows space for other office or personal essentials. Two file drawers offer side-to-side filing for letter-size folders with the included hanging file rails to meet your filing needs. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time to prevent tipping. Both versatile file drawers offer three-part, steel ball-bearing, slide suspension. Lateral file is equipped with a core-removable lock for security and two adjustable leveling guides for stability. Durable, fully assembled, steel construction with nonporous surface is easy to clean and disinfect. Lateral file meets and/or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 2 |
| Drawer Type |
|
| Media Size Supported | Letter |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Height | 31.7" |
| Width | 30" |
| Depth | 17.6" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
ANSI/BIFMA |
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
30" Width x 17.6" Depth x 31.7" Height - 2 x Drawer(s) for File, Pencil - Letter - Lateral - Interlocking, Anti-tip, Ball Bearing Slide, Ball-bearing Suspension, Removable Lock, Durable, Nonporous Surface, Adjustable Leveler - White - Steel - Recycled
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.