<
>
National Tree Winchester Pine Christmas Tree - White
Christmas Theme - Vertical
Product Code: NLT729083675737
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083675737 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Line | Winchester Pine |
| Product Name | Winchester Pine Tree |
| Marketing Information |
6-1/2' Winchester Pine is a full-bodied artificial Christmas tree designed for easy setup and lasting holiday cheer. Standing 6-1/2' tall with a 52" diameter base, it features hundreds of individually crafted branch tips and pre-attached, hinged branches for simple assembly and convenient storage. Pre-strung with 400 clear lights that stay lit even if a bulb burns out, it comes with a sturdy folding metal stand for stable placement. Made with durable, hypoallergenic, fire-resistant materials, this tree brings a lifelike appearance and festive presence to any space year after year. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Christmas Tree |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Orientation | Vertical |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Color Details |
Clear - Lights |
| Product Material |
|
| Height | 78" |
| Width | 52" |
| Depth | 52" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
Christmas Theme - Vertical
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.