<
>
National Tree Nordic Spruce Christmas Tree - Green
Christmas Theme - Vertical
Product Code: NLT729083349041
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083349041 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Line | Nordic Spruce |
| Product Name | Nordic Spruce Tree |
| Marketing Information |
3' Nordic Spruce Tree features Feel Real branch tip technology for a lifelike appearance, with crush-resistant tips molded from real branches. Pre-strung with 100 clear lights that stay lit even if a bulb burns out, this 3't tree with a 25" base diameter can be displayed on the floor or tabletop, indoors or in covered outdoor locations. It has hundreds of individually crafted branch tips and pre-attached, hinged branches for easy setup and convenient storage. Made with sturdy, hypoallergenic, fire-resistant materials and seated in a burlap bag base, this tree is designed to bring holiday cheer for years while providing simple, realistic decorating. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Christmas Tree |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Orientation | Vertical |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Color Details |
Clear - Lights |
| Product Material |
|
| Height | 36" |
| Width | 22" |
| Depth | 22" |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Christmas Theme - Vertical
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.