<
>
National Tree Kincaid Spruce Christmas Tree - Green
Christmas Theme - Vertical
Product Code: NLT729083908408
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083908408 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Line | Kincaid Spruce |
| Product Name | 4' Kincaid Spruce Tree |
| Marketing Information |
4' Kincaid Spruce Tree is ideal for tabletop display or for adding holiday cheer to children's rooms or secondary spaces. Tree with a 31" diameter base features hundreds of individually crafted branch tips that create full-bodied, lifelike branches with space for lights and ornaments. Wrapped branches allow for simple setup. Just slip on the tree stand feet, fluff the branches and shape the tips. Constructed with sturdy, hypoallergenic, fire-resistant materials, it includes a durable metal base and is designed to bring holiday cheer for years to come. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Christmas Tree |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Orientation | Vertical |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material |
|
| Height | 48" |
| Width | 33" |
| Depth | 33" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Christmas Theme - Vertical
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.