<
>
National Tree Dunhill Fir Christmas Tree - Green
Christmas Theme - Vertical
Product Code: NLT729083961571
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083961571 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Line | Dunhill Fir |
| Product Name | Dunhill Fir Christmas Tree |
| Marketing Information |
This Dunhill Fir Christmas Tree features pre-strung clear lights that stay lit, even if one bulb burns out. Hinged branch construction makes assembly a breeze. Simply peel back branches and pull tips apart. High-quality materials are hypoallergenic and fire-resistant. Sturdy, metal tree stand is included. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Christmas Tree |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Orientation | Vertical |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Color Details |
Clear - Lights |
| Product Material |
|
| Height | 48" |
| Width | 35" |
| Depth | 35" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Christmas Theme - Vertical
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.