<
>
National Tree Cypress Topiary Tree
Cypress - Topiary - Pot1 Each
Product Code: NLT729083527333
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083527333 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Name | Cypress Topiary Tree |
| Marketing Information |
3' Cypress Artificial Tree with Multifunction LED Lights brings year-round greenery with minimal upkeep. Standing 3' tall, this lifelike cypress is made from durable UV stabilized materials for indoor or outdoor use and features 189 branch tips for a realistic look. Pre-lit with 100 Light Parade LED Infinity lights, it offers steady, fading and flashing modes in multiple colors, controlled with the included remote. Tree comes with a sturdy, matte black nursery pot for stable placement and requires no watering or pruning, making it an easy, low-maintenance way to add natural beauty and festive lighting to any space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Artificial Tree |
Product Information
| Plant Type | Cypress |
| Plant Color | Green |
| Arrangement/Form | Topiary |
| Container Type | Pot |
| Container Color | Matte Black |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Height | 36" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Cypress - Topiary - Pot1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.