<
>
National Tree Cypress Topiary Tree
3" Tall - Cypress1 Each
Product Code: NLT729083527258
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083527258 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Name | Cypress Topiary Tree |
| Marketing Information |
3' Artificial Cypress Topiary Tree combines natural beauty with low-maintenance convenience. Standing 3' tall, this lifelike topiary features 189 branch tips and adds year-round greenery to indoor or outdoor spaces. Made from durable, UV-stabilized materials, it requires no watering, pruning or upkeep. Included black plastic nursery pot provides stability and complements any decor. Perfect for patios, porches, entryways or living spaces, this artificial cypress topiary delivers a realistic, refined touch of greenery without the hassle of live plants. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Artificial Tree |
Product Information
| Plant Type | Cypress |
| Plant Height | 3" |
| Plant Color | Green |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Height | 36" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
3" Tall - Cypress1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.