<
>
National Tree Crestwood Spruce Decorative Wreath - Green
Christmas Theme
Product Code: NLT729083868900
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083868900 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Line | Crestwood Spruce |
| Product Name | Crestwood Spruce Wreath |
| Marketing Information |
24" Crestwood Spruce Wreath is a sparkling mixed branch decoration featuring bristle tips, pine cones, red berries and glitter. Pre-strung with 50 battery-operated warm white LED lights with a 6-hour on/18-hour off timed operation, the lights remain lit even if a bulb burns out and require two AA batteries (not included). Designed with a Crestwood Spruce branch base, this wreath includes frosted branches and berry clusters for a lifelike, festive look. Suitable for indoor or covered outdoor display, it can be hung on doors, walls or windows. Constructed with durable, hypoallergenic, fire-resistant materials, this wreath is built to bring holiday cheer for years to come. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Decorative Wreath |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Color Details |
|
| Height | 24" |
| Width | 4" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Christmas Theme
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.