<
>
National Tree Christmas Tree - Green
Christmas Theme - Vertical
Product Code: NLT729083277672
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083277672 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Name | Norwegian Spruce Tree |
| Marketing Information |
6-1/2' Norwegian Spruce Tree features Feel Real branch tip technology with crush-resistant tips molded from real branches for a lifelike appearance. This 6-1/2' tree with a 52" diameter base has a traditional cone shape and upswept branch design, and is pre-strung with 650 clear lights that remain lit even if a bulb burns out. Pre-attached, hinged branches make setup and storage easy. Hundreds of individually crafted branch tips create full-bodied, realistic branches. Made with durable, hypoallergenic, fire-resistant materials, it includes a sturdy metal stand and is designed to bring holiday cheer and a festive presence to any space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Christmas Tree |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Orientation | Vertical |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Color Details |
Clear - Lights |
| Product Material |
|
| Height | 78" |
| Width | 52" |
| Depth | 52" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
Christmas Theme - Vertical
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.