<
>
National Tree Acacia Christmas Tree - Green
Christmas Theme - Vertical
Product Code: NLT729083275562
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083275562 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Line | Acacia |
| Product Name | Pre-Lit Acacia Tree |
| Marketing Information |
6' Acacia Tree is a full-bodied tree with a generous number of branch tips for holding holiday decorations. Pre-lit with 300 clear lights that remain lit even if a bulb burns out, it features pre-attached, hinged branches for easy setup and convenient storage. This 6' tree with a 37" diameter base is crafted with hundreds of individually designed branch tips for a lifelike appearance. Made with durable, hypoallergenic, fire-resistant materials, it includes a sturdy metal folding stand and is built to bring holiday cheer and a realistic festive presence to any space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Christmas Tree |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Orientation | Vertical |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Color Details |
Clear - Lights |
| Product Material |
|
| Height | 72" |
| Width | 37" |
| Depth | 37" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Christmas Theme - Vertical
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.