- Black surface helps your writing stand out to ensure your message is seen
- Wet-erase boards wipe down easily for quick updates
- Magnetic design offers damage-free display options
- Perfect for restaurants, hotels, real estate offices and more
<
>
MasterVision Wet-Erase Sign Board
33" Board Height x 23" Board Width - Black Melamine Surface - Silver Aluminum Frame - 42" Height x 25" Width x 25.5" Depth - 1 Each
Product Code: BVCDKT30505072
Product Unit: Each
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | DKT30505072 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bisilque.com |
| Brand Name | MasterVision |
| Product Name | Wet-Erase Sign Board |
| Marketing Information | Use this wet-erase board to display messages that need a frequent update in a high-traffic environment. Magnetic wet-erase surface is perfect to hold menus or postings. Ideal for restaurants, spas, hospitality and offices, the wet-erase surface guarantees your message won't smudge when touched. The double-sided board features a long-lasting, varnished wood frame. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Display Board |
Product Information
| Board Height | 33" |
| Board Width | 23" |
| Board Surface Color | Black |
| Board Surface Material | Melamine |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Aluminum |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Floor Standing |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Height | 42" |
| Width | 25" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 18.30 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Portugal |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
33" Board Height x 23" Board Width - Black Melamine Surface - Silver Aluminum Frame - 42" Height x 25" Width x 25.5" Depth - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.