- Snap closure helps you quickly create customized sign
- Tamper-resistant lens ensures lasting readability
- Easy-to-use design allows quick updates as needed
- Foam tape secures instantly for simple mounting
<
>
Lorell Snap Plate Architectural Sign
8.5" Width x 11" Height - Rectangular Shape - Surface-mountable - Easy Readability, Injection-molded, Easy to Use - Plastic - Black - 1 Each
Product Code: LLR02653
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02653 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Snap Plate Architectural Sign |
| Marketing Information | Architectural sign features an injection-molded frame, insert and lens that snap together to easily create your own interior sign. Tamper-resistant protective lens keeps your insert looking like new for lasting readability. Easy-to-use design allows you to make quick updates to your sign. Included foam tape secures instantly to surfaces for quick display in a visible location. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Information Sign |
Product Information
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Architectural |
| Features |
|
| Mount Type | Surface-mountable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Length | 0.6" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.