- Adapts to various table base configurations for added convenience
- A rectangular table top complements a wide range of interior design styles, from modern to traditional
<
>
Lorell Multi-Purpose Tabletop
Laminated Rectangle Top - 30" Table Top Width x 60" Table Top Depth x 1" Table Top Thickness - 1" Height - Training, Multipurpose - Assembly Required - Modern Elm - Particleboard Top Material - 1 Each
Product Code: LLR66353
Product Unit: Each
9 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 66353 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Multi-Purpose Tabletop |
| Marketing Information |
Multipurpose tabletop configures to meet your needs. Laminate exterior matches other units and bases for a cohesive, professional look. Combine this rectangular top with a base to create the working surface you need whether a height-adjustable desk or a standard-height training table. 1" thick tabletop made of particleboard features a 3mm thick PVC edgebanding that matches the laminate finish on the top surface. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Top |
Product Information
| Table Top Width | 30" |
| Table Top Depth | 60" |
| Table Top Thickness | 1" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | No |
| Edge Style | Banded |
| Edge Thickness | 0.12" |
| Application/Usage |
|
| Top Color/Finish | Laminated |
| Top Material | Particleboard |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Color/Finish | Modern Elm |
| Height | 1" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.