- Breathable mesh on back and adjustable lumbar support
- Thick cushion on seat
- Height-adjustable arms
- Adjust tilt tension for your comfort
- Seat adjusts in height for better positioning
<
>
Lorell Mid-back Task Chair
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Mid Back - 1 Each
Product Code: LLR83307
Product Unit: Each
158 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 83307 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Soho |
| Product Name | Mid-back Task Chair |
| Marketing Information | Task chair mid-back features a breathable mesh back, height-adjustable lumbar support and thickly cushioned seat with fabric upholstery for a comfortable seating experience. The sturdy arms adjust in height and feature soft padding made of polyurethane so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned |
| Minimum Seat Height | 17.88" |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Seat Width | 18.75" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Back Type | Mid Back |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 21" |
| Back Width | 20.75" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Material | Nylon |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 41.9" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 27.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950008Currently Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950010Currently Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950069Currently Out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TKCurrently Out of Stock
-
Product Code: HONIW103CU1012 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKCurrently Out of Stock