- Thick cork and sturdy fiberboard
- Design provides long-lasting service and prevents warping
- Pushpins and tacks penetrate easily and hold firmly
- Includes factory-mounted hangers
<
>
Lorell Bulletin Board
18" Board Height x 24" Board Width - Cork Surface - Long Lasting, Warp Resistant - Silver Aluminum Frame - 1 Each
Product Code: LLR19763
Product Unit: Each
86 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 19763 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Bulletin Board |
| Marketing Information | Corkboard features thick cork that is laminated to sturdy fiberboard with a sealed back. Design provides long-lasting service and prevents warping. Cork is 0.8mm thick with an 8.5mm backing. Pushpins and tacks penetrate easily and hold firmly. Corkboard has an aluminum frame and includes mounting hardware. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
Product Information
| Board Height | 18" |
| Board Width | 24" |
| Board Surface Material | Cork |
| Frame Thickness | 0.50" |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Aluminum |
| Backing | Fiberboard |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR192908 Stock Available
-
18" Board Height x 24" Board Width - Tan Cork Surface - Self-healing - Satin Aluminum Frame - 1 EachProduct Code: UNV43712Currently Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: GHEPA24860KCurrently Out of Stock
-
Product Code: UBR003U00015 Stock Available
-
Product Code: UBR2074U000190 Stock Available
-
Product Code: UBR2872U0001Currently Out of Stock
-
Product Code: UBR2876U000121 Stock Available
-
Product Code: UBR301U0001146 Stock Available
-
Product Code: UBR4894U0001Currently Out of Stock