- Modern design adds elegant style to any room
- Translucent frame lets you see supply level to prevent unexpected runout
- Easy-to-use construction minimizes maintenance requests
- Touchless operation helps you maintain hygienic environment
- Compatible with Kleenex and Scott multifold and C-fold paper towels
<
>
Kimberly-Clark Professional Universal Folded Towel Dispenser
Touchless Dispenser - 18.9" Height x 13.3" Width x 5.9" Depth - Pearl White - Durable, Contemporary Style - 1 Carton
Product Code: KCC09906
Product Unit: CT1
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 09906 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Product Name | Universal Folded Towel Dispenser |
| Marketing Information | Universal folded towel dispenser features a curved, contemporary design to add graceful style to any room. Durable, translucent frame allows you to quickly see when a refill is required. Easy-to-use design does not need any adapters or inserts, and does not operate with any moving parts or batteries to minimize maintenance requests. Touchless design provides quick, simple access to towels to ensure hygienic operation. Towel dispenser is compatible with Kleenex and Scott multi-fold and C-fold paper towels (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
Product Information
| Dispenser Type | Touchless |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Pearl White |
| Height | 18.9" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 5.9" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Touchless Dispenser - 18.9" Height x 13.3" Width x 5.9" Depth - Pearl White - Durable, Contemporary Style - 1 Carton
Accessories
-
Product Code: KCC01500488 Stock Available
-
Product Code: KCC01510208 Stock Available
-
Product Code: KCC01804358 Stock Available
-
Product Code: KCC01807242 Stock Available
-
Product Code: KCC018401000 Stock Available
-
Product Code: KCC01890947 Stock Available
-
Product Code: KCC0198093 Stock Available
-
Product Code: KCC0204676 Stock Available
-
Product Code: KCC1325461 Stock Available