- Magnetic integration prevents damage and eliminates any setup process
- Thin construction allows laptop to close and enter sleep mode
- Limited viewing angle protects from visual data breach
- Blue light reduction filters harmful rays by up to 22%
- Low-reflective coating reduces glare for enhanced viewing clarity
Kensington MagPro 15.6 " (16:9) Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip - TAA Black
For 15.6" Widescreen LCD Notebook - 16:9 - Damage Resistant, Fingerprint Resistant, Fluid Resistant, Scratch Resistant - 2H - Anti-glare - TAA Compliant
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K58353WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | MagPro |
| Product Name | MagPro 15.6 " (16:9) Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip - TAA |
| Marketing Information |
Patented Design Slim magnetic strip allows for quick and easy attachment and removal of privacy screen, while allowing your laptop to close and enter sleep mode without removing. Excellent Solution for Slim Bezel or Edge-to-Edge Displays Unique design allows for unobstructed viewing. Limited Viewing Angle Narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach in the office or in a public setting. Blue Light Reduction and Low Reflective Coating Filters out harmful blue light rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Coating reduces glare for improved clarity. Reversible Viewing One side has a matte finish to maximize glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. Scratch Resistant A resilient, scratch-resistant surface* that can withstand contact with something as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection. ISO/IEC 27001 Annex A Controls Using this product can help mitigate the risk to your organization in terms of confidentiality, integrity and availability of data and can help meet Annex A 7.7 and 8.11 controls Military-Grade Protection Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards. TAA-Compliant Supports federal government purchasing protocols. The patented MagPro™ 15.6 " (16:9) Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip offers best-in-class privacy protection. It can be attached and removed quickly and easily, while allowing your laptop to close and enter sleep mode without removing. An excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays. Screen protects monitor from scratches and damage, while providing privacy by limiting viewing angle to +/- 30°. Reduces harmful blue light by up to 52%, diminishes glare, and improves clarity. Reversible for matte or glossy viewing options. Includes cleaning cloth and protective case to help prevent scratches when not in use. TAA-compliant.
|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Device Supported | Notebook |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Surface Hardness | 2H |
| Anti-glare | Yes |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Surface Finish |
|
| Durability |
|
| Height | 7.80" |
| Width | 13.60" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |