- Magnetic integration prevents damage and eliminates any setup process
- Thin construction allows laptop to close and enter sleep mode
- Limited viewing angle protects from visual data breach
- Blue light reduction filters harmful rays by up to 22%
<
>
Kensington MagPro 12.5" (16:9) Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip
For 12.5" Widescreen LCD Notebook - 16:9 - Fingerprint Resistant, Scratch Resistant, Damage Resistant - Polyethylene Terephthalate (PET) - Anti-glare - 1 Each - TAA Compliant
Product Code: KMWK58350WW
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K58350WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | MagPro |
| Product Name | MagPro 12.5" (16:9) Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip |
| Marketing Information | Laptop privacy screen features a magnetic strip to provide a damage-free way to prevent others from viewing your screen. Thin construction allows you to close your laptop and enter sleep mode without removal. Limited viewing angle narrows the field of vision to around 30 degrees to help keep the information on your screen private and reduce the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22 percent to ease eyestrain and reduce the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing has a matte finish on one side to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy to provide a clearer view of your screen. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 12.5" |
| Device Supported | Notebook |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Durability |
|
| Height | 6.30" |
| Width | 10.90" |
| Weight (Approximate) | 0.90 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.