- Frameless design integrates to look like part of LCD screen
- Optical-quality acrylic with neutral light tint for true color fidelity
- Eliminates 99% of glare and enhances contrast for more comfortable viewing
- Protects LCD surface from scratches and damage
- Fits 19" and 20" screens
<
>
Kantek LCD Protect Anti-Glare Filter Clear
For 19" , 20" LCD Monitor - Scratch Resistant - Anti-glare - 1 Each
Product Code: KTKLCD19
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | LCD19 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Line | Protect |
| Product Model | LCD19 |
| Product Name | LCD Protect Anti-Glare Filter |
| Marketing Information | Deluxe antiglare filter protects your delicate LCD surface from scratches and damage. Design eliminates 99 percent of glare and enhances contrast for more comfortable viewing. Optical-quality acrylic is made with a neutral light tint for true color fidelity. Elegant, slim frameless design integrates the filter to look like part of your LCD. Filter fits your 19" to 20" LCD screen. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported |
|
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Durability | Scratch Resistant |
| Height | 14" |
| Width | 17.80" |
| Depth | 0.90" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
One year Limited Warranty |
Description
For 19" , 20" LCD Monitor - Scratch Resistant - Anti-glare - 1 Each