- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- With a monthly duty cycle of 65000 this printer is capable of extensive printing jobs
- Cut your paper cost by 50% with Automatic Duplex Printing that allows you to print on both sides
- Get exceptional printing results with 27 ppm Mono and 27 ppm color speed while reducing total operating costs
- 600 x 600 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
HP LaserJet Managed E47528f Laser Multifunction Printer - Color
Copier/Fax/Printer/Scanner - 27 ppm Mono/27 ppm Color Print - 600 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - Up to 65000 Pages Monthly - Color Flatbed Scanner - 600 dpi Optical Scan - Color Fax - Gigabit Ethernet - USB - For Plain Paper Print
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3QA75A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | LaserJet Managed |
| Product Series | E47528 |
| Product Model | E47528f |
| Product Name | Color LaserJet Managed MFP E47528f |
| Marketing Information |
HP Managed MFPs and printers are optimized for managed environments. With increased monthly page volumes and fewer interventions, this portfolio of products can help reduce printing and copying costs. See your HP Authorized Reseller for details. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. Features Easy to use, simple to manage HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features to optimize your investment for years to come. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin-and help build business efficiency. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Set up this MFP fast, and easily manage device settings to help increase efficiency. The world's most secure printing1 The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. Firmware is automatically checked during startup to determine if it's authentic code-digitally signed by HP. The printer's outgoing network connections are inspected to stop suspicious requests and thwart malware. Safeguard data stored on this MFP-keys, passwords, certificates, and more-with the embedded HP Trusted Platform Module. Enhanced productivity to empower work teams Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support. Optimize workflows, reduce steps and errors, and support mobile workers with optional MFP apps that meet your specific business needs. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Stay connected with an optional accessory for wireless, Bluetooth® Low Energy, and NFC touch-to-print. Easily manage projects directly at the MFP with a customizable 4.3-inch (10.9 cm) color touchscreen. Sustainability is smart business Help save paper right out of the box. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings. Help reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business. Save energy without sacrificing performance-this MFP is ENERGY STAR® and Blue Angel certified. Leverage HP End of Life Solutions to ensure your Hardware and Supplies are sustainably retired. |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
Technical Information
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Print Technology | Laser |
| Duplex Printing | Automatic |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Display & Graphics
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | TFT |
| Touchscreen | Yes |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
Fax
| Fax Color | Color |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 65000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 1500 to 7500 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.7" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 18.6" |
| Weight (Approximate) | 51.1 lb |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |