- The best-selling lateral files from HON
- 2-sided lock mechanism resists tampering
- One of the best-built lateral files
- Built-in counterweight stabilizes the cabinet when a drawer is opened
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
<
>
HON 800 Series Lateral File - 2-Drawer
36" Width x 19.3" Depth x 28.4" Height - 2 x Drawer(s) - Legal, Letter - Lateral - Security Lock - Black - Baked Enamel - Steel - Recycled
Product Code: HON882LP
Product Unit: Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 882LP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Brand Name | HON |
| Product Series | 800 |
| Product Name | 800 Series Lateral File - 2-Drawer |
| Marketing Information | Lateral file offers clean lines, reinforced case construction, dual side locks for security, and full-width, designer-style handles with magnetic label holders. Baked enamel finish over rust-inhibiting, phosphate pretreatment adds more durability. Three-part, telescoping, ball-bearing suspension delivers smooth drawer operation. Drawers accommodate letter-size or legal-size folders from side-to-side with included adjustable hangrails. Drawers are flush at the top and sides and feature drawer-extension restraint. Mechanical interlock allows only one drawer to open at a time. Lateral file also offers four adjustable leveling guides for stabilizing and HON One Key interchangeable, core-removable lock. Lock mechanism secures both sides of drawers. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 2 |
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Finishing | Baked Enamel |
| Application/Usage | File Storage |
| Features | Security Lock |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 28.4" |
| Width | 36" |
| Depth | 19.3" |
| Weight (Approximate) | 129 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 24% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Scientific Certification Systems (SCS) |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.