- Absorbs sound for a quiet working experience
- Environmentally conscious - PET felt made from recycled water and soda bottles
- Creates privacy and minimizes visual distractions
- Easily clean and disinfect using bleach and other cleaners
- Keeps all your important information within sight thanks to tackable material
<
>
Ghent Acoustic Desktop Surround
3 Panels - 24" Width x 24" Height x 18" Depth - Polyethylene Terephthalate (PET) Felt - Silver - 1 Each
Product Code: GHEADS2424SIL
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | ADS2424SIL |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Line | Acoustic |
| Product Name | Acoustic Desktop Surround |
| Marketing Information | Keep out unwanted noise so you can focus with this Acoustic Desktop Surround. Made from recycled plastic bottles, the PET felt creates privacy from visual distractions while also absorbing distracting sounds. Wraparound style helps conceal computer screens. Bottom cutouts neatly reduce cable clutter. It is perfect for use in classrooms, home offices, shared office spaces or libraries as a portable study carrel. It is lightweight and easy to move. Privacy screen doubles as a sneeze guard for protection against airborne viruses. PET felt is cleanable with bleach and other disinfectants. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Screen |
Product Information
| Number of Panels | 3 |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) Felt |
| Height | 24" |
| Width | 24" |
| Depth | 18" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.