- Shatter-resistant doors include locks for added protection
- Self-healing material withstands wear-and-tear of repeating tacking
- Durable construction provides years of use
- Satin aluminum grooved framing accents any decor
<
>
Ghent 3-Door Enclosed Indoor Bulletin Board
36" Board Height x 72" Board Width - Cork Surface - Shatter Resistant, Self-healing - Satin Aluminum Frame - 1 Each
Product Code: GHEPA33672K
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | PA33672K |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Name | 3-Door Enclosed Indoor Bulletin Board |
| Marketing Information | Enclosed bulletin board for indoor use features three lockable clear, shatter-resistant acrylic hinged doors to keep your display clean and undisturbed. Self-healing, natural cork posting surface will stand up to years of tacking. Bulletin board features satin aluminum frame. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Bar |
Product Information
| Board Height | 36" |
| Board Width | 72" |
| Board Surface Material | Cork |
| Frame Material | Satin Aluminum |
| Number of Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Door |
| Door Material | Acrylic |
| Application/Usage | Presentation |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.