- Single locking door protects your posting
- Satin aluminum frame
- Self-healing natural cork
- Full-length hinges and acrylic panels
- Flush-mount lock and 2 keys
<
>
Ghent 1-door Enclosed Indoor Bulletin Board
36" Board Height x 24" Board Width - Cork Surface - Shatter Resistant - 1 Each
Product Code: GHEPA13624K
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | PA13624K |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Name | 1-door Enclosed Indoor Bulletin Board |
| Marketing Information | Enclosed cork bulletin board features a single door and anodized aluminum in a satin finish. The self-healing, natural cork surface will hold up under the most demanding use to provide years of reliable service. Door features full-length hinges and shatter-resistant acrylic panels with flush-mount lock and two keys for added security. For indoor use, bulletin board also features concealed corner brackets for easy, secure mounting. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
Product Information
| Board Height | 36" |
| Board Width | 24" |
| Board Surface Material | Cork |
| Number of Doors | 1 |
| Door Type | Hinged Door |
| Door Material | Acrylic |
| Application/Usage | Presentation |
| Features | Shatter Resistant |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BVCSF152209368Currently Out of Stock
-
Product Code: GHEPA24860KCurrently Out of Stock
-
Product Code: GHEPA24860VX183Currently Out of Stock
-
Product Code: GHEPA34872VX183Currently Out of Stock
-
Product Code: GHEPA34896VX183Currently Out of Stock
-
Product Code: LLR1907037 Stock Available
-
Product Code: LLR1907120 Stock Available
-
Product Code: UBR2872U0001Currently Out of Stock