- Blank format lets you quickly create personalized awards
- Online design center offers collection of templates for easy customization
- Perfect for recognizing special achievements, awards, diplomas and more
- Compatible with inkjet printers (sold separately)
<
>
Geographics Award Certificates Burgundy Gold Foil
24 lb Basis Weight - 8.5" Width x 11" Length - Inkjet Compatible - White with Kensington Blue, Gold Border - 15 / Pack
Product Code: GEO48673
Product Unit: PK15
15 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Geographics, LLC |
| Manufacturer Part Number | 48673 |
| Manufacturer Website Address | http://www.geographics.com |
| Brand Name | Geographics |
| Product Name | Award Certificates Burgundy Gold Foil |
| Marketing Information | Motivate and reward in style with these gold foil stamped certificates. iClick 'n Print online design center features a large collection of templates for fast, easy customization. Letter-size certificates are perfect for recognizing special achievements, awards, diplomas, promotions, announcements and more. Certificates are compatible with inkjet printers for professional-quality results. |
| Packaged Quantity | 15 / Pack |
| Product Type | Certificate |
Product Information
| Border Color |
|
| Print Technology | Inkjet |
| Basis Weight | 24 lb |
| Orientation | Horizontal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 8.5" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
24 lb Basis Weight - 8.5" Width x 11" Length - Inkjet Compatible - White with Kensington Blue, Gold Border - 15 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.