- Connects mats for easy customization
- Effectively scrapes dirt from shoes
- Absorbs moisture to keep walkways dry
- For use with Doortext Octomats
<
>
Floortex Doortex® Octomat Connectors for Doortex All-Weather Octomats - Pack of 10
x 4" Width x 2" Depth - Black - Plastic - 1 Each
Product Code: FLRFB4OCTOCON
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | FB4OCTOCON |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | Doortex® Octomat |
| Product Name | Doortex® Octomat Connectors for Doortex All-Weather Octomats - Pack of 10 |
| Marketing Information | Use these Mat Connectors to easily customize your mat by joining them together. Use them to create a bespoke outdoor mat that fits the shape and size your premise needs. Open-top structure allows your mat to scrape shoes and drain moisture away. Mat connectors are designed for Doortext Octomats (not included). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Entrance Mat Connector |
Technical Information
| Shape | Square |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Width | 4" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
Doortex All-Weather Octomats |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
| TAA Compliant | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.