- Water-resistant; fire-resistant
- Reliable protection for important documents and valuables
- Built-in, loud alarm in case of unauthorized access
- Dual touch lock and key for quick access with added security
- 6 large, 1" bolts prevent forced entry
<
>
Fire-Safe Digital Alarm Water/Fire-resistant Safe
Fire Proof - Overall Size 23.8" Height x 18.6" Width x 19.3" Depth - Gunmetal Black
Product Code: SENSFW205UPC
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Master Lock, LLC |
| Manufacturer Part Number | SFW205UPC |
| Manufacturer Website Address | http://www.sentrysafe.com |
| Brand Name | Fire-Safe |
| Product Name | Digital Alarm Water/Fire-resistant Safe |
| Marketing Information | With water-resistance and fire-resistance, this digital alarm fire safe provides reliable protection for important documents and valuables. It is UL Classified for one-hour fire endurance, UL verified for 15' drop and ETL verified for one-hour digital media protection. Built-in, loud alarm lets owners know of unauthorized access. Dual touch lock and key provide quick access with added security. To help prevent forced entry, the pry-resistant hinge bar and six large, 1" bolts make you feel confident your most important items are protected. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Security Safe |
Reliability
| Durability | Fire Proof |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Gunmetal Black |
| Height | 23.8" |
| Width | 18.6" |
| Depth | 19.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Fire Proof - Overall Size 23.8" Height x 18.6" Width x 19.3" Depth - Gunmetal Black