- Preserves, protects and enhances important documents
- Premium materials for clear, durable results
- Easy to use - place document in pouch and insert into laminator
- ID tag size
- Compatible with all laminator brands
<
>
Fellowes Premium ID Size Laminating Pouches
Laminating Pouch/Sheet Size: 3.88" Width x 5 mil Thickness - Type G - Glossy - for Document, ID Card - Unpunched, Durable - Clear - 25 / Pack
Product Code: FEL52007
Product Unit: PK25
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52007 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Premium |
| Product Name | Premium ID Size Laminating Pouches |
| Marketing Information |
Premium laminating pouches preserve, protect and enhance important ID tags or documents the size of ID tags. Premium materials ensure clear, durable results. Pouches are easy to use. Simply place document in pouch and insert. Glossy punches are compatible with all laminator brands. Unpunched pouch offers a thickness of 5 mil. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Height | 2.63" |
| Laminating Sheet Width | 3.88" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Compatibility | All Laminator Brands |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL5204020 Stock Available
-
Product Code: FEL52040022 Stock Available
-
Product Code: FEL52040078 Stock Available
-
Product Code: FEL522258 Stock Available
-
Product Code: FEL524410115 Stock Available
-
Product Code: FEL52453016 Stock Available
-
Product Code: FEL524541 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL5200501Currently Out of Stock
-
Product Code: FEL5204020 Stock Available
-
Product Code: FEL52040022 Stock Available
-
Product Code: FEL524410115 Stock Available
-
Product Code: FEL52453016 Stock Available
-
Product Code: FEL524541 Stock Available
-
Product Code: UNV84640Currently Out of Stock