- Reduces pressure on the back of your knees with sloping, waterfall seat
- Enhances comfort using breathable, mesh back
- Height-adjustable and width-adjustable arms for a personalized experience
- Proper your feet on the footrest to reduce leg fatigue
- Uses 5-star base with caster for smooth, effortless mobility
<
>
Eurotech Apollo II Extended Height Stool
5-star Base - Black - Armrest - 1 Each
Product Code: EUTEHS5499
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | EHS5499 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Line | apollo II |
| Product Name | Apollo II Extended Height Stool |
| Marketing Information | Enjoy comfortable, ergonomic seating with this personalized Apollo II Stool. Seat-height adjustment sets seat height to your desired position relative to the floor. Waterfall seat features a sloping front cushion to reduce pressure on the back of your knees. Breathable, mesh back increases airflow. Ratchet backrest adjusts up or down relative to the seat for personalized lumbar support and comfort. Width-adjustable and height-adjustable arms move in or out and up or down for proper ergonomic positioning. Extended-height stool includes a footrest to prevent leg fatigue and discomfort. Five-star base with casters provides smooth mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 24.40" |
| Maximum Seat Height | 33.50" |
| Seat Width | 20.90" |
| Seat Depth | 20" |
| Back Height | 20.50" |
| Back Width | 19.30" |
| Base Shape | 5-star |
| Number of Casters | 5 |
| Armrest | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Casters | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 50.7" |
| Width | 27.2" |
| Depth | 25.2" |
| Weight (Approximate) | 55 lb |
Miscellaneous
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
5-star Base - Black - Armrest - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: HON5701GA90TCurrently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460K2A8M101Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460K2A8M201Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460K2A8M301Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460K2A8M401Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460K2A8M501Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460K2A8M601Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460Y1A8M101Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460Y1A8M801Currently Out of Stock
-
Product Code: NTF1460Y3A8M101Currently Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BOPB6044Currently Out of Stock
-
Product Code: BOPB6566GYBKCurrently Out of Stock
-
Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: BSXVL531MM10Currently Out of Stock
-
Product Code: HONI2MM2AMC10BTCurrently Out of Stock
-
Product Code: HONI2MSKY2IMTHR2 Stock Available
-
Product Code: LLR6201413 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MABK27 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MAGY42 Stock Available
-
Product Code: SAF6830BMBL2 Stock Available
-
Product Code: SAF6830STBL1 Stock Available