- Extra level of security with strong YKK Buckles
- Easy to carry with lightweight polyester material
- Secure equipment with reinforced webbing
- Durable thanks to heavy-gauge nylon stitching
- Fits all Arsenal XL Hoist Bucket
<
>
Ergodyne 5937 XL Nylon Hoist Bucket Top
1" Height x 16" Diameter - Black - Nylon, Polyester - 1 Each
Product Code: EGO14937
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 14937 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | Arsenal |
| Product Series | 5937 |
| Product Model | 5937 |
| Product Name | 5937 XL Nylon Hoist Bucket Top |
| Marketing Information | 5937 Hoist Bucket Top attaches to any Arsenal Extra-Large Hoist Bucket (not included) to keep tools and equipment safe while at the jobsite. YKK Buckle allows easy-on/easy-off access to tools and equipment needed while hoisting the bucket. 900D polyester material is waterproof and difficult to damage so this bucket top endures the most strenuous jobs. Heavy-gauge nylon stitching provides extra support and a unique, eye-popping orange. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hoist Bucket Top |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 1" |
| Diameter | 16" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
1" Height x 16" Diameter - Black - Nylon, Polyester - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.