- Long-lasting power source for heavy-drain, frequent-use devices
- Use in game controllers, cameras and more
- Cell size: AAAA/E96
- Type: Miniature Alkaline
<
>
Energizer AAAA Batteries
For Camera, Video Game Controller, Bluetooth Headset, Glucose Monitor, Blood Pressure Monitor - AAAA - 595 mAh - 1.5 V DC - 2 / Pack
Product Code: EVEE96BP2
Product Unit: PK2
83 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36550BX1254 Stock Available
-
Product Code: BSN65638924 Stock Available
-
Product Code: PIL3102213 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2846 Stock Available
-
Product Code: SAN80008A35 Stock Available
-
Product Code: ZEB1468018 Stock Available
-
Product Code: ZEB2223069 Stock Available
-
Product Code: ZEB4682068 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | E96BP-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Model | E96BP-2 |
| Product Name | AAAA Batteries |
| Marketing Information | Special devices require a special level of energy: That's why our zero-mercury Energizer AAAA Specialty Batteries deliver dependable power for all your gadgets. Whether it's for your Bluetooth headsets, game controllers, cameras, or medical devices, you'll be confident in making the right AAAA Miniature Alkaline Battery choice with Energizer. Try them out and see how these miniature batteries go big when it comes to long-lasting performance. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 595 mAh |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.5" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.53 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.