- Adds a splash of color to your storage supplies
- Easily carry using handle; lightweight for children to transport
- Washable, durable design to enhance longevity
- Secure latches to avoid falling or losing items
- Helps prevent the growth of odor-causing bacteria, mold and mildew with antimicrobial agent
<
>
Deflecto Antimicrobial Storage Case Yellow
External Dimensions: 8.6" Width x 10.2" Depth x 2.7" Height - Snap-tight Closure - Plastic - Yellow - For Photo, Art/Craft Supplies - 1 Each
Product Code: DEF39506YEL
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 39506YEL |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Model | 39506YEL |
| Product Name | Antimicrobial Storage Case Yellow |
| Marketing Information | Little Artist Storage Case holds photos, activity pads, pens, markers and other art supplies. Built-in latches keep everything inside. Small handle is easy for children to hold. Keep case at home or take it with you in the car so your child can color, draw or do activities as you travel. Box is equipped with SteriTouch technology to inhibit the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Case |
| Closure Type | Snap-tight |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 2.7" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 10.2" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
External Dimensions: 8.6" Width x 10.2" Depth x 2.7" Height - Snap-tight Closure - Plastic - Yellow - For Photo, Art/Craft Supplies - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.