- The data transfer adapter moves files between devices quickly and easily, ensuring smooth and efficient data transfer every time
- Versatile and durable Parallel/Serial adapter supports multiple connectivity needs
<
>
C2G DB25 Mini Gender Changer
1 x 25-pin DB-25 Male - 1 x 25-pin DB-25 Male - Yellow, Silver - 1 Each
Product Code: CGO02776
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 02776 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | DB25 Mini Gender Changer |
| Marketing Information |
Low profile to save space! Quickly change the gender, or join two cables together. Save the cost and hassle of buying a new cable by just changing the gender of your port and using the cable you already have. Each changer is molded and fully shielded, preventing any unwanted EMI/RFI interference caused from office equipment. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | Parallel/Serial |
| Connector Type on First End | DB-25 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DB-25 Male |
| Connector Type on Second End | DB-25 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DB-25 Male |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 0.5" |
| Width | 4" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.