- Unique surface provides narrow viewing angle to keep on-screen data private on your 19" wide-screen monitor
- Frameless design creates built-in look to maintain sleek monitor appearance
- Easy-to-use construction ensures simple installation for quick use
- Included cleaning cloth safely wipes down surface for enhanced clarity
- Advanced technology prevents glare and improves contrast of your display
<
>
Business Source Widescreen Frameless Privacy Filter Black
For 19" Widescreen LCD Monitor - 16:10 - Anti-glare - 1 Each
Product Code: BSN59350
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 59350 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Widescreen Frameless Privacy Filter |
| Marketing Information | Blackout Privacy Filter is designed to prevent unauthorized viewing on wide-screen monitors. Design helps ensure the privacy of on-screen data on your 19" LCD wide-screen monitor. Microlouver technology creates a narrow viewing angle so the image is only visible to those directly in front of the screen. Side view is black. Frameless filter overlays LCD surface for a built-in look. Filter also eliminates glare, increases contrast and protects LCD surface from damage. Aspect ratio is 16:10. Actual dimensions are 16-1/8" wide x 10-1/16" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 19" |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 10.06" |
| Width | 16.13" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.